Bell Schedule

Regular Bell Schedule

Monday-Wednesday w/Pride Time

PERIOD START END MINS
1st 8:00 8:50 50
2nd 8:55 9:40 45
Pride Time 9:45 10:15 30
3rd 10:20 11:05 45
“A” Lunch 11:05 11:35 30
4th 11:40 12:25 45
5th 12:30 1:15 45
4th 11:10 11:55 45
“B” Lunch 11:55 12:25 30
5th 12:30 1:15 45
4th 11:10 11:55 45
5th 12:00 12:45 45
“C” Lunch 12:45 1:15 30
6th 1:20 2:05 45
7th 2:10 3:00 50

Thursday (Odd Day) w/Pride Time

PERIOD START END MINS
1st 8:00 9:20 80
Pride Time 9:25 9:55 30
3rd 10:00 11:15 75
“A” Lunch 11:15 11:45 30
5th 11:50 1:10 80
5th 11:20 11:55 35
“B” Lunch 11:55 12:25 30
5th 12:30 1:10 40
5th 11:20 12:40 80
“C” Lunch 12:40 1:10 30
7th 1:15 3:00 95

Friday (Even Day)

PERIOD START END MINS
2nd 10:00 11:15 75
“A” Lunch 11:15 11:45 30
4th 11:50 1:10 80
4th 11:20 11:55 35
“B” Lunch 11:55 12:25 30
4th 12:30 1:10 40
4th 11:20 12:40 80
“C” Lunch 12:40 1:10 30
6th 1:15 2:30 75
Bus Pick-Up
Indv. Learning 2:35 3:00 25
Virtual Help 3:05 3:30 25

Assembly Bell Schedule

AM Assembly Schedule

PERIOD START END MINS
1st 8:00 8:45 45
1st Assembly 8:50 9:45 55
2nd 9:50 10:45 55
2nd 8:50 9:45 55
2nd Assembly 9:50 10:45 55
3rd 10:50 11:30 40
“A” Lunch 11:30 12:00 30
4th 12:05 12:45 40
5th 12:50 1:30 40
4th 11:35 12:15 40
“B” Lunch 12:15 12:45 30
5th 12:50 1:30 40
4th 11:35 12:15 40
5th 12:20 1:00 40
“C” Lunch  1:00 1:30 30
 6th 1:35 2:15 40
 7th 2:20 3:00 40

PM Assembly Schedule

PERIOD START END MINS
1st 8:00 8:50 50
2nd 8:55 9:35 40
3rd 9:40 10:20 40
4th 10:25 11:05 40
“A” Lunch 11:05 11:35 30
5th 11:40 12:20 40
6th 12:25 1:05 40
5th 11:10 11:50 40
“B” Lunch 11:50 12:20 30
6th 12:25 1:05 40
5th 11:10 11:50 40
6th 11:55 12:35 40
“C” Lunch  12:35 1:05 30
7th 1:10 1:50 40
 Assembly 1:55 3:00 65

Lunch Schedule

All 7th-grade students go to lunch based on their 4th-period teacher. All 8th and 9th grade go to lunch based on their 5th-period teacher.

Monday – Wednesday
“A” Lunch “B” Lunch “C” Lunch
Chauca Villar, J.
Clark
Garrard
Geilman
Hoelscher
Hunt
Landeen
Monsen
Oldroyd
Pulsipher
Rand
Rider
Rogers
Wood
Bailey
Belliston
Bronson
Brown
Erickson
Hansen
Holdaway
Holmes
Ibanez
Matthews
Maxfield
McGhie (Seminary)
Pearce
Preece
Sawyer
Sillero
Thompson
Townes
Bagley
Bearnson
Bowler
Chauca Villar, C.
Crosby
DeHaan
Grimes
Gubernick
Howa
Jelitto
May
Nakagama
Rose
Rupper
Shields
South
Wightman
Wilson
Thursday (Odd Day)
“A” Lunch “B” Lunch “C” Lunch
Clark
Garrard
Geilman
Hoelscher
Landeen
Monsen
Oldroyd
Pulsipher
Rand
Rider
Rogers
Wood
Bailey
Belliston
Bronson
Brown
Chauca Villar, J.
Erickson
Hansen
Holdaway
Holmes
Hunt
Ibanez
Matthews
Maxfield
McGhie (Seminary)
Pearce
Preece
Sawyer
Sillero
Thompson
Townes
Bagley
Bearnson
Bowler
Chauca Villar, C.
Crosby
DeHaan
Grimes
Gubernick
Howa
Jelitto
May
Nakagama
Rose
Rupper
Shields
South
Wightman
Wilson
Friday (Even Day)
“A” Lunch “B” Lunch “C” Lunch
Chauca Villar, J.
Clark
Garrard
Geilman
Hoelscher
Hunt
Landeen
Monsen
Oldroyd
Pulsipher
Rand
Rider
Rogers
Wood
Bailey
Belliston
Bronson
Brown
Erickson
Hansen
Holdaway
Holmes
Ibanez
Matthews
Maxfield
McGhie (Seminary)
Pearce
Preece
Sawyer
Sillero
Thompson
Townes
Bagley
Bearnson
Bowler
Chauca Villar, C.
Crosby
DeHaan
Grimes
Gubernick
Howa
Jelitto
May
Nakagama
Rose
Rupper
Shields
South
Wightman
Wilson